על אודות

אז מי אנחנו בעצם?

בחוג להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו שואלים בדיוק את השאלות הללו:

איך הגענו לאן שהגענו? מי היו אבותינו ואבותיהם? מה טיבה של התרבות שלנו – מתבדלת? אוניברסלית? האם אכן בכל דור ודור קמים עלינו לכלותינו? למה נכשל מרד בר-כוכבא? והאם אכן נכשל? ואיפה חיו אבותינו בימי הביניים – אשכנז? מרוקו? עיראק? ומה זה בכלל להיות אשכנזי? ומזרחי? ומהי ציונות? ומי הם ה"רפורמים" והיכן הם היום? ואיך משה מנדלסון משפיע על חייו של כל אחד מאתנו? וכיצד לומדים את ההיסטוריה שלנו מפרספקטיבה פמיניסטית? ומה יהודי בזיגמונד פרויד?  והאם השואה התרחשה גם בצפון אפריקה?

בפקולטה למדעי הרוח לומדים על רוח האדם. בחוג להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו, לומדים הן על רוח האדם והן על הרוח שלנו, על מי אנחנו. כאן לומדים עד כמה מרתקת ההיסטוריה היהודית ועד כמה היא מעניקה מבט רחב, מקיף ורב-צדדי על ההיסטוריה העולמית, שהיא חלק אינטגרלי ממנה .

החוג להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו הוא החוג הוותיק ביותר בארץ לתולדות עם ישראל ואחד הראשונים שהוקמו בעולם כולו. בין מוריו נמנים טובי המרצים ובכירי החוקרים בישראל ובעולם המייצגים את הפסיפס הפוליטי הדתי והתרבותי של החברה הישראלית. בוגריו הרבים משולבים בכל תחומי המחקר, החינוך והעשייה בישראל.

החוג מתאפיין במצוינות אקדמית חסרת פשרות לצד אווירה משפחתית חמה ויחס אישי לסטודנטים בכל שלבי הלימוד.

עוד

מטרת החוג היא להקנות לתלמידיו ידע מקיף בתולדות העם היהודי מתקופת המקרא ועד ימינו בתוך הקשרים רחבים של ההיסטוריה הכללית. הלימוד בחוג גם מקנה לתלמידיו יכולת חשיבה היסטורית וביקורתית הכוללת הבנה של תהליכים מורכבים ומרובי פנים בתולדות העם היהודי כחלק מתולדות העולם.

חפשו אותנו בפייסבוק