על אודות

אז מי אנחנו בעצם?

בחוג להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו שואלים בדיוק את השאלות הללו:

איך הגענו לאן שהגענו? מי היו אבותינו ואבותיהם? מה טיבה של התרבות שלנו – מתבדלת? אוניברסלית? האם אכן בכל דור ודור קמים עלינו לכלותינו? למה נכשל מרד בר-כוכבא? והאם אכן נכשל? ואיפה חיו אבותינו בימי הביניים – אשכנז? מרוקו? עיראק? ומה זה בכלל להיות אשכנזי? ומזרחי? ומהי ציונות? ומי הם ה"רפורמים" והיכן הם היום? ואיך משה מנדלסון משפיע על חייו של כל אחד מאתנו? וכיצד לומדים את ההיסטוריה שלנו מפרספקטיבה פמיניסטית? ומה יהודי בזיגמונד פרויד?  והאם השואה התרחשה גם בצפון אפריקה?

בפקולטה למדעי הרוח לומדים על רוח האדם. בחוג להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו, לומדים הן על רוח האדם והן על הרוח שלנו, על מי אנחנו. כאן לומדים עד כמה מרתקת ההיסטוריה היהודית ועד כמה היא מעניקה מבט רחב, מקיף ורב-צדדי על ההיסטוריה העולמית, שהיא חלק אינטגרלי ממנה .

החוג להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו הוא החוג הוותיק ביותר בארץ לתולדות עם ישראל ואחד הראשונים שהוקמו בעולם כולו. בין מוריו נמנים טובי המרצים ובכירי החוקרים בישראל ובעולם המייצגים את הפסיפס הפוליטי הדתי והתרבותי של החברה הישראלית. בוגריו הרבים משולבים בכל תחומי המחקר, החינוך והעשייה בישראל.

החוג מתאפיין במצוינות אקדמית חסרת פשרות לצד אווירה משפחתית חמה ויחס אישי לסטודנטים בכל שלבי הלימוד.

עוד

מטרת החוג היא להקנות לתלמידיו ידע מקיף בתולדות העם היהודי מתקופת המקרא ועד ימינו בתוך הקשרים רחבים של ההיסטוריה הכללית. הלימוד בחוג גם מקנה לתלמידיו יכולת חשיבה היסטורית וביקורתית הכוללת הבנה של תהליכים מורכבים ומרובי פנים בתולדות העם היהודי כחלק מתולדות העולם.

חפשו אותנו בפייסבוק

 

היסטוריה של החוג

את ההיסטוריה של העם היהודי החלו ללמד באוניברסיטה העברית מאז הקמתה ב1925 במסגרת המכון למדעי היהדות. אולם החוג עצמו הוקם בשנת 1936 על ידי שניים מגדולי ההיסטוריונים של העם היהודי – פרופ' יצחק בער ופרופ' בן ציון דינבורג (דינור). הללו היו שניים מעמודי התווך של מה שלימים כונה "האסכולה הירושלמית" בחקר תולדות ישראל. אסכולה זו והביקורת שעוררה, כולל מצד חוקרי הדורות הבאים בחוג עצמו, הותירו חותם בל ימחה על המחקר המודרני של העם היהודי. חוג זה היווה דגם שאותו חיקו האוניברסיטאות האחרות שקמו בשנים שלאחר קום המדינה ורבים מהמורים בחוגים אלו הם בוגריו. בשנת הלימודים 2007/8 תשע"ח התאחד החוג להיסטוריה של עם ישראל עם החוג ליהדות זמננו ומאז הוא נקרא "החוג להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו". 

למה ללמוד בחוג?

חמש סיבות למה ללמוד בחוג להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו באוניברסיטה העברית:

 • כדי לשאת בתפקידי הובלה ומנהיגות בכל תחומי החברה הישראלית והעם היהודי – בחינוך, בתקשורת, במשפטים, בחברה האזרחית, בשרות הציבורי והממשלתי ועוד – צריך להכיר לעומק את ההיסטוריה והתרבות היהודיים. (שילוב עם כלכלה, היסטוריה כללית, מדע המדינה, יחב"ל, חינוך, משפטים, תקשורת או חוגים אחרים במדעי הרוח והחברה- הוא שילוב מעניין ומאתגר ויכול להיות מועיל במיוחד).
 • ההיסטוריה היהודית היא אתגר אינטלקטואלי – היא מורכבת, מסעירה, רוויית סתירות ומתחים והיא נמצאת תמיד במתח שבין הפרטיקולרי לאוניברסלי
 • החוג מתאפיין במצוינות אקדמית חסרת פשרות לצד אווירה משפחתית חמה ויחס אישי לסטודנטים בכל שלבי הלימוד.
 • החוג להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטה העברית הוא הטוב והוותיק בעולם ובו מלמדים טובי החוקרים בתחום 
 • החוג מעניק מלגות ופרסים לתלמידים מצטיינים כבר בתואר הראשון. בין השאר יעניק החוג החל משנת הלימודים הבאה (2018, תשע"ח)   לשניים או שלושה תלמידים מצטיינים מסיימי השנה הראשונה פרס של עד כמחצית שכר לימוד שנתי. 

 

 

 

מה אפשר לעשות עם התואר?

בוגרי החוג משתלבים ומגיעים לעמדות הובלה ומנהיגות בכל תחומי העשייה בישראל ובעיקר בתחומי השרות הציבורי והממשלתי (למשל משרד החוץ), הכלכלה, החינוך ובכל פעילות החברה האזרחית והאקטיביזם החברתי.

שילוב של לימודי משפטים, מנהל, מדע המדינה, יחסים בינלאומיים, תקשורת, או חוגים אחרים, יחד עם היסטוריה של עם ישראל הוא שילוב מרתק ומאתגר ואף מועיל בשוק התעסוקה. 

 • רבים מבוגרי החוג משתלבים בענפים השונים של משרדי הממשלה, השרות הציבורי ועמותות החברה האזרחית בישראל וכן בארגונים יהודיים ובשליחויות ברחבי העולם. ההשכלה בהיסטוריה יהודית עשויה להיות יתרון חשוב בתפקידים אלו.
 • אחרים משתלבים במערכות החינוך הפורמליות והבלתי פורמליות בישראל ובחינוך היהודי בחו"ל.
 • ישנם לא מעט מוסדות, ארכיונים, ספריות, מוזיאונים ומכונים כמו יד ושם, יד יצחק בן צבי, בית לוחמי הגטאות, בית התפוצות, הארכיון הציוני, ועוד רבים אחרים שמעסיקים עובדים בעלי תואר בהיסטוריה של עם ישראל במגוון תפקידים וברמות בכירות שונות.
 • ישנן מסגרות רבות בעולם היהודי כמו הסוכנות, הג'וינט, מחנות הקיץ בחו"ל,  אשר מחפשות מועמדים בעל השכלה יהודית רחבה.
 • חלק מהבוגרים המצטיינים של החוג ממשיכים לתארי מחקר מתקדמים וחלקם אף מוצאים משרות הוראה ומחקר במוסדות להשכלה גבוהה בישראל ובעולם. 
 • רבים נוספים משתלבים דווקא בענפי הכלכלה וההיי טק

 

 

 

הוועד החוגי

הוועד החוגי מורכב מסטודנטים מכלל השנתונים, ועל כן הוא מייצג נאמנה את צרכיו של כל שנתון. הוועד אחראי על מתן מענה לכלל הסטודנטים של החוג, הן בצרכים אקדמיים והן בצרכים האישיים. על פי רוב, ראש הוועד החוגי מייצג גם את החוג בתוך אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה העברית.

פרויקט הדגל של הוועד בפן האקדמי, הוא פרויקט החונכות האישית לסטודנטים של שנה א'. כאשר המטרה היא לאפשר לסטודנטים החדשים כניסה פשוטה יותר אל תוך העולם האקדמי. 

פן נוסף, ומשמעותי לא פחות, שעליו ממונה הוועד החוגי הוא פעילויות הגיבוש החוגיות השונות לאורך שנת הלימודים. בין פעילויות אלה ניתן למנות מפגשים חוגיים, יום פתוח, חגיגות של חגים שונים, מסיבת תחפושות בפורים ועוד.

הצטרפות לוועד החוגי היינה מבורכת, ופתוחה לכל סטודנטית וסטודנט החפצים לקחת חלק בגיבוש החוגי, ובעזרה הדדית לחבריו הסטודנטים בחוג. 

פרטים נוספים בעמוד הפייסבוק שלנו

ראש הועד החוגי- נטע אסנר: netta.asner@mail.huji.ac.il 

 

        

צרו קשר

מזכירת החוג

גב' איריס נהרי 

חדר 4409, בניין מדעי הרוח

שעות פעילות:

יום א' - 11:30 - 14:30.

ב' -ה' - 10:00 - 13:00.

מחוץ לשעות הפעילות: בתיאום מראש

טלפון 02-5881388

פקס 02-5881479

 irisn@savion.huji.ac.il

ראש החוג

דר׳ עמוס גולדברג

יועצת לימודים לתואר ראשון

פרופ' מרים פרנקל

יועץ לימודים לתואר שני

דר׳ ענת הלמן

בקרו אותנו בפייסבוק

 

*לפניות כלליות בנוגע לאתר פנו למר ליאור אדלר