צרו קשר

ראש החוג:  פרופ' רם בן שלום
דוא"ל: Ram.Ben-Shalom@mail.huji.ac.il

יועץ לימודים לתואר ראשון: ד"ר עודד זינגר
דוא"ל: odedzinger@gmail.com

יועץ לימודים לתואר שני: פרופ' דימיטרי שומסקי
דוא"ל: dimitry.shumsky@mail.huji.ac.il

מזכירת החוג: איריס נהרי
טלפון: 02-5881388; דוא"ל:  irisn@savion.huji.ac.il
חדר 4409; קבלת קהל: א' 14:30-11:30, ב'-ה 13:00-10:00

אנשים

פרופ' מנואלה קונסוני

מנואלה  קונסוני
חדר 6817, בניין מדעי הרוח

למדה באוניברסיטה העברית בירושלים, ובה קיבלה את תואר הדוקטור שלה (1998-2003) בהצטיינות יתרה. היא שימשה כעמית פוסט דוקטורט ע"ש מקס פלנק באוניברסיטה החופשית של ברלין, עמית פוסט דוקטורט בבית הספר לתאוריה וביקורת באוניברסיטת קורנל ועמית פוסט דוקטורט של סכוליון, במרכז סכוליון, המרכז הבינתחומי ללימודי יהדות באוניברסיטה העברית. היא אף הייתה חברה בכירה בקבוצת סכוליון על "ידע וכאב", 2007-2010. כיום היא פרופסור חבר במחלקה להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו ובבית הספר להיסטוריה, וכן במחלקה ללימודים רומניים ולטינו-אמריקניים, שהיא עומדת בראשה. היא מנהלת התכנית ללימודים איטלקיים וכמו כן היא המנהלת של המרכז הבינלאומי לחקר האנטישמיות ע"ש וידאל ששון. היא כתבה את הספר רזיסטנצה או שואה, זיכרון הגירוש וההשמדה באיטליה 1945 - 1985 , יורשלים: מגנס 2010 (בעברית) ואת הספר L'eclisse dell'antifascismo. Resistenza, questione ebraica e cultura politica in Italia 1943-1989  (בהוצאת לטרצה 2015), שעליו קיבלה את פרס פולונסקי 2016 על מקוריות וחידוש במדעי הרוח. היא פרסמה מאמרים על ההיסטוריה של יהדות איטליה, על ספרות השואה ולימודי השואה, על זיכרון ובניית זהות לאומית במערב אירופה, ועל נושאי מגדר. תחומי המחקר שלה כוללים היסטוריה אירופאית מודרנית, היסטוריה של יהדות זמננו, ספרות השואה ולימודי השואה, היסטוריה איטלקית מודרנית ובת זמננו והיסטוריה של יהודי איטליה. היא חברה במערכת כתב-העת "איטליה - על ההיסטוריה והספרות של יהדות איטליה" ובמערכת של ה"Rassegna Mensile di Israel". מבין מאמריה: "Primo Levi, Robert Antelme and the Body of the Muselman", Partial Answers 7/2 (יוני 2009): 243-259; "The new grammar of the Otherness: Europe, the Shoah and the Jews", Jewish History, 24,2, 2010; "Il corpo della politica e la politica del corpo. La Shoah, le donne e la scrittura in Italia", Quaderni Storici, 2, 2012.

שני המחקרים בהם היא עוסקת הם: "המושג 'מוות': ניתוח פילוסופי ואנתרופולוגי של המושג 'מוות' וההיסטוריה של השואה" ו- "חוטים של אנטישמיות: מוות, קורבנות, וזכרון. אירופה 1985-2010". היא זכתה במספר פרסים, ביניהם: פרס ע"ש בן ציון דינור להצטיינות אקדמית במחקר על היסטוריה יהודית; פרס ע"ש קורינלדי עבור פוסט דוקטורט על יהדות איטליה; פרס בינלאומי על הצטיינות אקדמית ע"ש אפרים א. אורבך, מטעם קרן הזכרון לתרבות יהודית (Memorial Foundation for Jewish Culture), ניו יורק; מלגת פוסט דוקטורט לעמית ע"ש ורבורג; מלגת פרופסור אורח ע"ש ויטרבי במרכז ללימודי היהדות הים-תיכוניים (Center for Mediterranean Jewish Studies) באוניברסיטת UCLA. פרופ' מנואלה קונסוני היא ראשת קתדרת ״אדם ופלה סטארקוף״, בלימודי השואה.

 

תחומי המחקר שלה כיום הם: היסטוריה תרבותית, היסטוריה חברתית, היסטוריה אינטלקטואלית והיסטוריה פוליטית.

תחומי ההוראה שלה הם: היסטוריה פוליטית וחברתית של אירופה המודרנית והעכשווית; לימודי הזיכרון; היסטוריה של יהדות איטליה; ספרות השואה ולימודי השואה; היסטוריה של האנטישמיות.