צרו קשר

מזכירת החוג: איריס נהרי
חדר 4409; קבלת קהל: א' 14:30-11:30, ב'-ה 13:00-10:00
טלפון: 02-5881388; דוא"ל:  irisn@savion.huji.ac.il

ראש החוג:  פרופ' אלי לדרהנדלר
טלפון: 02-5882492; דוא"ל: eli.lederhendler@mail.huji.ac.il

יועץ לימודים לתואר ראשון: ד"ר נח חכם
טלפון: 02-5883539; דוא"ל: noahh@mail.huji.ac.il

יועץ לימודים לתואר שני: פרופ' אלי לדרהנדלר
טלפון: 02-5882492; דוא"ל: eli.lederhendler@mail.huji.ac.il

אנשים

ד"ר מיכל הלד דילהרוזה

מיכל הלד דילהרוזה
עמיתת הוראה
שעת קבלה: בתיאום מראש. חדר 6117 רוח

מיכל הלד דילהרוזה עוסקת בקהילות היהודיות הספרדיות דוברות הלאדינו, בתולדותיהן ובזהות שעוצבה בהן בספרד בימה"ב וסביב גירושם ממנה ב-1492, בקהילות שקמו לאחר הגירוש באימפריה העות'מאנית ובצפון מרוקו.

דגש מיוחד ניתן במחקרה להשמדת ענף מרכזי של היהדות הספרדית בשואה, על הסיפורת האישית של היהודים הספרדים ועל הפיכתן של הקהילות היהודיות הספרדיות בזמננו לקהיליות מדומיינות או למחוזות זיכרון.

 מתמקדת בלשון הספרדית היהודית (לאדינו) ובספרות שנוצרה בה בכתב ובעל-פה – הרומנסות מלפני הגירוש, מדרש מעם לועז, היצירה בעת החדשה ובימינו אנו – כנרטיב שניתן לגזור ממנו תובנות היסטוריות המושתת על היצירה העממית והכתובה של הקהילה במהלך הדורות. כל זאת בשיטת קריאה צמודה בטקסטים תוך ניסיון לפענח את הזהות הקבוצתית והאישית שהם משקפים כמקור היסטורי, ובמיוחד בהקשר של תפיסת הקהילות הספרדיות, כולל היישוב הספרדי הישן בארץ ישראל, על ציר החיים היהודיים במזרח.  כמו כן מתעניינת בסיפורת האישית של סופרים ישראליים שפנו אליה מן הכתיבה הבדיונית, והמשקפת צמתי תרבות ישראלית כגון שואה, מזרח, מגדר, דת וחילון, מרכז ופריפריה. 

ספרה בואי אספר לך / בֵ'ין טֵי קוֹנְטַארֵי: עיון רב-תחומי בסיפוריהן האישיים של מספרות עממיות דוברות ספרדית יהודית (לאדינו) ראה אור בהוצאת מכון בן-צבי.  בנוסף פרסמה מגוון מאמרים על ההיסטוריה, הלשון, הזהות, התרבות והספרות הספרדית היהודית שבכתב ובעל פה, שואת היהודים הספרדים והמולדת הדיגיטלית של דוברי הלאדינו.

לצד פעילותה המחקרית היא משוררת שמשלבת בשירתה עברית ולאדינו ומתרגמת שירה לעברית מן הספרדית ומן האנגלית.  ספר שיריה השלישי יראה אור בקרוב.  ספרה  מרחפת על פני המים התפרסם בעריכתה של חביבה פדיה.  ספר שיריה זמן הרימון ראה אור בהוצאת אגודת הסופרים העבריים וזכה בפרס מטעמה.

יועצת לרשות הלאומית לתרבות הלאדינו וחברת העמותה הפרלמנטרית לפעילות לזכר השואה וסיוע לניצוליה בכנסת.